שחרור מכס

כל אדם אשר נרשם במשרד הכלכלה כיבואן יכול לייבא סחורות לישראל לצורכי מסחר. היכרות עם תהליך היבוא, הכולל שלבים רבים, יכול להקל ולחסוך עלויות רבות בשלבי שחרור מכס.

כאשר מדובר בייבוא לצרכי מסחר, נדרש היבואן לעמוד בסדרת דרישות שיאפשרו לו, בסופו של דבר, להביא לשחרור מכס ללא בעיה וללא עיכובים.

על מנת להקל על תהליך שחרור מכס והכנסת מוצרים לארץ, מומלץ כי היבואן יבצע בדיקה לסחורה, ההמלצה שלנו לכל יבואן – לא לדלג על שלב קריטי ומכריע הנוגע להתאמת המוצר לתקן הישראלי. כלומר עליו תמיד לבצע בדיקת טרום ייבוא: לפני  שיבואן מייבא לארץ בייבוא מסחרי/ כמותי של מוצר מסוים, ידאג היבואן להביא אל המעבדה דוגמא מייצגת אחת של המוצר לצורך בדיקות התאמה לתקן הישראלי. רק לאחר שהמוצר נבדק בהתאמה לתקן ועמד בהצלחה בכל דרישותיו, היבואן יקבל מחרמון מעבדות תעודת דגם המאשרת שהדגם מתאים, ומכאן יוכל היבואן לייבא בקלות את המוצר באופן מסחרי לישראל. בנוסף איננו ממליצים לייבא כמות מסחרית כבר בשלב הראשון תוך דילוג על שלב קריטי של טרום יבוא.

עוד לפני שלב חתימת העסקה עם המוכר, יכיר את שיטות התשלום הנהוגות בעסקאות בינלאומיות מסוג זה ואת הסכמי הסחר עליהם חתומה ישראל עם המדינה ממנה מיובאים המוצרים. בנוסף לכך, נדרש היבואן להכיר את האישורים הנדרשים להבאת המוצר, תהליך שילוח המטענים וכמובן ביטוח המטען ועמידה בדרישות חוקיות היבוא.

כל אלה דורשים מהיבואן לפעול בצורה מהירה ויעילה על מנת למנוע עיכובים בהבאת המטען לארץ ולהקל על תהליך התרת המכס והסחורות. עם קבלת המשלוח בנמל בארץ, יחל סוכן המכס את תהליך קבלת המשלוח ולאחר מכן בשלב התרת המכס, ידרש היבואן, בין היתר, להציג אישור על תקינות המוצרים והתאמתם לתקן הישראלי.

בשנים האחרונות, מקדם משרד הכלכלה והתעשייה רפורמה במסגרתה נפתח תחום בדיקות המוצרים המיובאים למעבדות פרטיות. ביצוע בדיקות התקן בחרמון מעבדות מאפשר את קיצור זמני האישור וההגעה לשוק של המוצרים המיובאים עליהם חל תקן רשמי, וכן הוזלת עלויות של בדיקת ההתאמה לתקן הישראלי.

תהליך אישור המוצרים והשחרור מהמכס נעשה באמצעות המערכת הממוחשבת של משרד הכלכלה, המחוברת ישירות למערכות חרמון מעבדות, והיא ממליצה ליבואן על משטר הבדיקות הנחוץ בהתאם למספר פרט המכס והתקנים הנדרשים.

לטובת שחרור מכס של סחורות מיובאות, נדרש היבואן להזין את פרטי היבוא במערכת הייעודית של חרמון מעבדות. המערכת נוחה ונגישה מכל מחשב, טאבלט או טלפון חכם ולא דורשת כרטיס חכם (לעומת מערכות מקבילות) והיא מאפשרת להזין ולאשר את תהליך השחרור מהמכס, את בדיקת המוצרים בהתאם לתקנים ולמסלולי הבדיקה וכן לקבל היתר מכירה, לאחר שהמוצר יעמוד בכל דרישות התקנים.

דילוג לתוכן